Değiştirdik.com geliştirdiği sistemlerle sitedeki alışverişlerinizin mümkün olduğunca güvenli olmasını hedefler. Arka planda bulunan takımımız da bu doğrultuda sürekli bir gözetim halinde çalışmaktadır. Yani hem çalışanlarımız hem de yazılımımız ile güvenli alışverişe büyük ehemmiyet vermekteyiz.

Buna rağmen, online mecrada alışveriş yaparken her halukarda bir risk bulunmaktadır. Bu yüzden her an tedbirli, temkinli olmalı ve sağduyuyu elden bırakmamalısınız. Örneğin yepyeni, son model bir telefonun olması gereken bedelin yarısına tekabül edecek bir ürünle takas ediliyor olması, gerçekleşmesi muhtemel olmayan bir durumdur. Eğer gerçek olamayacak kadar iyiyse, unutmayın ki, büyük ihtimalle gerçek değildir !

Önemle farkında olmanız gereken noktalar:

Olumlu bir alışveriş deneyimini garantileyebilmek için takas öncesinde farkında olmanız gereken veya yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

İçerisinde cep telefonu bulunan takaslarda, telefonun markasını, modelini, IMEI ve seri numarasını not almanızı tavsiye ederiz.

İçerisinde otomobil olan takaslarda, ilgili arabanın geçmişini her açıdan iyi araştırmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede, sunacağınız bir ürün karşılığında almayı umut ettiğiniz arabanın üzerinde örneğin herhangi bir finansal borç olup olmadığından emin olabilirsiniz.

İçerisinde oyun konsolu veya bilgisayar olan takaslarda, ilgili ürünlerin model ve seri numaralarını not etmenizi tavsiye ederiz.

Her zaman diğer kullanıcıların profiline bakıp güvenilirlik notlarını gözden geçirmelisiniz. Doğru ve dürüst olduklarından veya size o şekilde hissettirdiklerinden emin olmalısınız. Eğer bu konuda kuşkuya düşerseniz, bu kullanıcıların daha önce alışveriş yaptıkları kullanıcılara mesaj atın (araştırdığınız kullanıcıların Takas Geçmişi’nde bu bilgilere ulaşabilirsiniz) ve siteyi devamlı ve düzenli kullanan kişilere tavsiyelerini ve fikirlerini sormaktan asla çekinmeyin.

Kendisiyle takas yapıyor olduğunuz diğer üye size size cep telefonunu ve sabit telefon hattını vermelidir. Birbirinizle konuşurken bunları kullanmalısınız.

Eğer bir kullanıcı size daha önce değiştirdik.com’da yüksek geri bildirimli bir hesabı olduğunu fakat sonradan herhangi bir sebepten dolayı kapandığını söylüyorsa büyük ihtimalle doğruyu söylemiyordur. Yoksa doğru ve dürüst bir üyenin hesabını neden kapatalım ki?

Eğer bir kullanıcı değiştirdik.com dışında diğer web tabanlı e-mail siteleri aracılığı ile (örneğin yahoo, Hotmail veya gmail) sizinle iletişim halinde kalmayı öneriyorsa bu kişiye karşı dikkatli olmanızda fayda olacaktır.

Hiçbir finansal bilginizi (örneğin banka hesabı detayları, değiştirdik.com kullanıcı giriş bilgileri vs.) asla kimseyle paylaşmayın.

Değiştirdik.com sistemi görünebilirlik esasına göre geliştirilmiştir. Eğer değiştirdik.com sitesinde, değiştirdik.com sistemini ve mesaj gönderme fonksiyonlarını kullanmadan takas yaparsanız, bu durum bizim bu alışverişi görebilme durumumuzu ortadan kaldırır. Daha da kötüsü, sonradan herhangi bir problem yaşarsanız size sadece kısıtlı ölçüde bir yardım veya destek verebilmemize sebep olur.